Konutlarda enerji tasarrufu nasıl sağlanır?

Gece, gündüz ısınan evleri %50-55 rutubetlendiriniz. 18 ºC ısınan bir odanın rutubetlendirilmesi halinde hissedeceğiniz efektif konfor sıcaklığı 20 ºC üstünde olacaktır. (Ayrıca Kuru havada gribal enfeksiyonlara yakalanma olasılığınız fazladır. Bu sebepten bulunduğunuz ortamın havasını nemlendirmeniz gereklidir. Radyatörlerin üzerine üstü açık bir su kabı konularak bu nemlendirme işlemini kısmen sağlamış olursunuz)

Güneş alan camlarınızı temizleyiniz. Bu şekilde güneş ışınlarının yaydığı radyant (ışıma) ısıdan faydalanmış olunur.

Radyatörlerden en verimli şekilde ısı elde etmek için özellikle önlerini ve üstünü kapatmamak gerekir. Ayrıca radyatör arkasına yansıtıcılar (amyant levha) konularak radyatörün verdiği ısı arttırılabilir.

Çok soğuk günlerde şeker tatlı bal gibi enerji verici şeyler yenildiği takdirde bulunulan ortam 2 ºC fazla sıcak hissedilebilir.

Geceleri yatarken oda sıcaklığını 15 ºC – 18 ºC düşürünüz.

Antre, hol, koridor gibi mahallerde radyatörleri kullanmadığımızda konforunuzdan bir şey kaybedilmez. Bu radyatörleri kapatıp tasarruf sağlayabiliriz.

Her radyatöre termostatik vana takılarak odaların sıcaklıkları istenildiği şekilde ayarlanabilir bu şekilde de tasarruf sağlanır.

Kullanmadığımız odaların radyatörlerini kapatabiliriz. Ancak tasarruf sağlayabilmemiz için odanın kapısını kapatmamız gerekir bu şekilde odayı evin dışında farklı bir ortam haline getirmiş oluruz ki böylece gerçek tasarruf sağlanmış olur. Odanın kapısını açıp radyatörlerini kapatırsak diğer sıcak odalardaki ısı soğuk odaya gideceğinden tasarruf sağlanmaz.

Sıcak su kullanımında özellikle ihtiyaç olan sıcak su kullanıldıktan sonra musluklar kapatmalı. Açma kapama yapılmamalıdır. Açma kapama yapıldığı taktirde arada soğuk su gelecektir. Sıcak suyun tekrar gelmesi beklenecektir bu esnada fazladan su kaybı olacak ayrıca kombi tekrardan ateşleme yaptığı için enerji kaybı daha fazla olacaktır.

Odalarda yataklarınızı kanepe ve koltuklarınızı dış duvardan uzakta tutunuz bu şekilde oturduğunuz yerin sıcaklığını dış duvara göre daha sıcak hissedeceksiniz.