Tesisat ve Petek Temizliği

Petekler Neden Temizlenmeli?

Isınmak için kullandığımız kalorifer radyatörlerine halk arasında petek adı verilir. Petekler yılda bir defa mutlaka temizlenmeli, bakımı yapılmalı. Su, petekler içinde devir daim yapar, bu devir daim sayesinde ısı yayılır. Suyun petek içinde devir daim yapamamasının birçok sebebi olur, kireç tortuları, çamurlaşma, balçıklaşma bunlardan birkaçı. Düzenli olarak temizlenmeyen petekler randımanlı çalışmaz ve ısı kaybına, israfa ve kabarık doğalgaz faturalarına neden olur.

Peteklerin Altı Neden Soğuk?

Peteklerin içinde su devir daim yaparken zamanla biriken kireç tortuları dibe birikir ve su geçişi sağlıksızlaşır. Öncelikle petek içindeki suyun havası düzenli aralıklarla alınmalıdır çünkü hava da devir daimi ve ısı dağılımını engeller. Radyatör içinde hava kalmasının en öncelikli belirtisi kombiye en uzak radyatörlerdeki ısı azlığıdır. Kombiye en uzak kısımdaki peteğin soğuk olmasının başka bir sebebi de basınç azlığı olabilir, bu durumda da su ilave edilmelidir. Bunlar, basit işlerdir ve uzman olmayan kişilerin de halledebileceği küçük sorunlardır. Hava basıncı kontrol edilmesi ve petek suyu alınması ile ortadan kalkar. Eğer peteklerin hepsinde alt kısmın soğuk olması sorunu varsa, petekleriniz kirlenmiştir, bakımı ve temizliği yapılmalıdır. Bu da profesyonel firmaların modern cihazlarıyla mümkündür.

Petek Temizliğini Kime Yaptırabiliriz?

Piyasada petek temizliği yapan birçok firma var. Birçoğu sadece içindeki suyu değiştirir, koruma, pas tutucu ilave eder ve temizlendiğini söyleyerek garantisiz işler yapar. Ehliyetsiz kişilerin ucuza mâlederek yaptığı yanlış bakım ve temizleme sorununuzu çözmez, petekler alt tarafında ısı kaybı göstermeye devam eder, ısınamadığınız halde kabarık faturalar ödemeye devam edersiniz. Peteklerinizi bu işte uzmanlaşmış, modern cihazlarla çalışan, yaptığı işin garantisini veren kurumsal firmalara temizletmelisiniz. Protesisat İstanbul bölgesindegarantili ve sağlıklı sıhhi tesisat çözümleri ile daima yanınızda, kurumsal bir firma olarak, yaptığı her işin de garantisini veriyor ve sizi mağdur etmiyor. Isıtmayan peteklerin acilen değişmesi gerektiğini söyleyen fırsatçılara yüklü miktarlar ödemeden önce mutlaka kurumsal bir firmayla irtibata geçin.

Petekler Nasıl Temizlenir?

Sektörde birçok petek temizleme yöntemi kullanılıyor. Protesisat bunların içinde, en temizini, en sağlıklı ve müşteriyi en memnun edecek olanını seçer. Peteklerin içine sadece koruma suyu konularak yapılan petek bakımı peteklerin içini temizlemez. Biriken kireç taşlarını, çamurlaşmış kalıntıları temizlemenin yolu bu iş için özel olarak hazırlanmış kimyasallar kullanmaktan geçer. Firmamız kullandığı modern temizleme ve filtreleme cihazları ile peteklerinizin içine bu özel kimyasal temizleme maddelerini verir. Burada dikkat edilecek en önemli husus; bu kimyasalın petek içine verildikten sonra tekrar tamamen dışarı atılıp atılmadığıdır. Eğer profesyonel bir tesisatçı firma ile çalışmıyorsanız ve peteklere verilen kimyasallar içinde kalırsa, bu kombiye zarar verecektir. Uzman ekibimiz, kimyasallarla petek içinde oluşmuş kireç tortularını paslanmaları tamamen temizler, cihaz yardımıyla bunları parçalar ve tamamen durular, içeride kimyasal kalmasına izin vermez. Tüm bunlar yapılırken petekleriniz yerinden sökülmez, etraf dağıtılıp kirletilmez. Tüm sıhhi tesisat sorunlarında olduğu gibi petek temizliği de uzmanlık ve profesyonellik ister.

Peteklerin Suyu Değiştirilmesi Isınmaya Yardımcı Olur mu?

Piyasada maalesef hala bu işi profesyonel olarak çözümlemek yerine baştan savma halleden tesisatçılar mevcuttur. Peteklerin suyunu değiştirip, içine pas önleyici katarak tekrar durulamadan ve içini temizlemeden, petek temizliği yapılmış gibi ücret alarak, kısa süreli fakat gerçek olmayan çözümler sunarlar. Yeni gelen su ile petekler bir müddet biraz daha fazla ısınacak fakat çok kısa süre sonra hem eskisinden daha problemli hale gelecek, hem de durulanmayan peteklerdeki suyun devir daimi yüzünden kombiniz zarar görecektir. Uzun vadeli ve garantili çözümler için peteklerinizin bakımını ve temizliğini kesinlikle kurumsallaşmış firmalara yaptırmalısınız.